InstytutInformatyki
i Mechatroniki

NWE

O projekcie

Od 1 września 2012r. do 30 września 2015r. realizowany był projekt edukacyjny „Zintegrowany program nauczania matematyki, fizyki oraz informatyki - nowe wyzwanie w edukacji” współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Od września 2013r. lekcje realizowane były w 5 liceach ogólnokształcących na terenie województwa kujawsko-pomorskiego. W projekcie udział wzięło łącznie ponad 160 licealistów. Lekcje prowadzone były według autorskich programów zgodnych z nową podstawą programową i osadzonych w specjalnie zaprojektowanym oprogramowaniu wykorzystującym innowacyjne narzędzia informatyczne. Programy nauczania przygotowane zostały przez zespół doświadczonych metodyków Instytutu Informatyki i Mechatroniki. Program zajęć realizowany był przez kilkunastu najlepszych nauczycieli liceów ogólnokształcących. Wszystkie lekcje dla uczniów były obowiązkowe i wpisane w plan szkolnych zajęć.

Cel projektu

Celem trzyletniego projektu edukacyjnego było podniesienie poziomu jakości i atrakcyjności nauczania matematyki, fizyki oraz informatyki. Bardzo ważne jest, w kontekście wyboru studiów czy wejścia na rynek pracy, rozbudzenie wśród młodzieży zainteresowania przedmiotami ścisłymi wspartymi o nowe innowacyjne narzędzia informatyczne.

Rezultaty

Rezultatem projektu było m.in. zwiększenie umiejętności związanych z trzema dziedzinami (matematyczną, fizyczną i informatyczną), podniesienie samooceny ucznia oraz jego motywacji do nauki. Zaowocowało to zwiększeniem absolwentów kierunków kluczowych, a tym samym wzrostem innowacyjności gospodarki regionu.

Grupa docelowa

Zrekrutowanych zostało łącznie ponad 160 uczniów z 5 liceów ogólnokształcących na terenie województwa kujawsko-pomorskiego. Powstało 5 grup zajęciowych liczących średnio 32 licealistów. Osoba zakwalifikowaną do programu mógł być uczeń I klasy liceum ogólnokształcącego w województwie kujawsko-pomorskiem (w roku szkolnym 2013/2014).Jednym z warunków uczestniczenia w projekcie było wypełnienie przez ucznia, jego rodzica/opiekuna prawnego formularza aplikacyjnego oraz podpisanie umowy o świadczenie usług edukacyjnych.

Każdy uczestnik projektu został objęty specjalnym programem nauczania przez okres trzech lat nauki w liceum ogólnokształcącym w zintegrowanych zajęciach z zakresu: matematyki, fizyki i informatyki wspartych nowoczesnymi narzędziami informatycznymi (m.in. tablety, platforma e-learningowa, platformy mobilne i latające).

Konkursy

W trakcie trzech lat projektu uczniowie mogli wykazać się zdobytą wiedzą podczas organizowanych konkursów na szczeblu szkolnym oraz uczelnianym. Na uczestników konkursów czekały takie zadania jak przenoszenie klocków za pomocą helikoptera, jazda synchroniczna czy pokonywanie labiryntu. Laureaci otrzymali atrakcyjne nagrody w postaci książek, niezapomnianej wycieczki oraz sprzętu elektronicznego.

Szkoły biorące udział w projekcie

Informacje dodatkowe

Okres realizacji: 01.09.2012-30.09.2015

Wartość: 3 255 709,50 zł

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Kursy i szkolenia
Uniwersytet Trzeciego Wieku
Centrum Projektów Edukacyjnych
Studia podyplomowe
MBA
Studia I i II stopnia