InstytutInformatyki
i Mechatroniki

Mechatronika inżynierska

Tytuł projektu

Nowe specjalności w mechatronice - rozwój nowoczesnego kształcenia w Wyższej Szkole Gospodarki w Bydgoszczy

O projekcie

Projekt „Nowe specjalności w mechatronice – rozwój nowoczesnego kształcenia w Wyższej Szkole Gospodarki w Bydgoszczy” był projektem który miał na celu zwiększenie ilości absolwentów kierunków inżyniersko- technicznych, a w szczególności posiadających wiedzę z zakresu systemów energii odnawialnych oraz budowy i eksploatacji pojazdów trakcyjnych. Grupa docelowa została określona na podstawie zapotrzebowania rynku pracy w sektorze technologicznym. Projekt był współfinansowany z Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, a jego koszt oszacowany został na 4 569 573,02 zł. Realizacja projektu zakładała dwie edycje. Każda z nich trwała 3,5 roku, zarówno na studiach o trybie stacjonarnym jak i niestacjonarnym. Ilość miejsc objętych projektem w pierwszej edycji projektu wyniosło 15 na studiach stacjonarnych i 60 na studiach niestacjonarnych (po 15 na każdą ze specjalności), natomiast w drugiej edycji projektu została ona zwiększona i wyniosła 30 na studiach stacjonarnych i 90 na studiach niestacjonarnych (po 15 na każdą ze specjalności).

Cel projektu

Projekt oprócz realizacji standardowego toku kształcenia zakładał również realizację szkolenia przygotowującego do wejścia na rynek pracy oraz praktyki dla uczestników projektu w przedsiębiorstwach, placówkach i instytutach naukowo - badawczych zajmujących się rozwojem nowych technologii. Aby wyrównać poziom kształcenia, jaki uczestnicy otrzymali przed przystąpieniem do projektu, przeprowadzone zostały zajęcia wyrównawcze z zakresu matematyki i fizyki zarówno na studiach w trybie stacjonarnym jak i niestacjonarnym.

Rezultat

Absolwent studiów I stopnia otrzymał tytuł inżyniera ze specjalności jaką ukończył.

Kadra i baza dydaktyczna

Aby zapewnić uczestnikom wysoki poziom kształcenia w projekcie została zatrudniona wysokiej klasy kadra naukowa - dydaktyczna, która legitymuje się znaczącym dorobkiem naukowym, dydaktycznym i organizacyjnym oraz posiada duże uznanie w kraju i za granicą. Na wstępnym etapie realizacji projektu zostały wyposażone wszystkie pracownie laboratoryjne w urządzenia pozwalające zdobyć uczestnikowi projektu niezbędną wiedzę aby w przyszłości stać się wysokiej klasy wykwalifikowanym pracownikiem.

Informacje dodatkowe

Okres realizacji: 1 sierpnia 2009 - 31 lipca 2014

Wartość dofinansowania: 4 592 503,49 zł

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

Kursy i szkolenia
Uniwersytet Trzeciego Wieku
Centrum Projektów Edukacyjnych
Studia podyplomowe
MBA
Studia I i II stopnia